Adress, kontakt och personal

Adress
Hallands Konstmuseum
Tollsgatan
302 32 Halmstad

GPS-koordinat
Lat N 56° 40' 51.54"
Lon E 12° 51' 41.85"

Busshållplats
Norre Port
Promenera härifrån genom Norre Katts park, ca 400 m

Kontakt
035-16 23 00
info@hallandskonstmuseum.se

--------------------------------------- 

Friluftsmuseet
Hallandsgården

Sofiavägen
302 31 Halmstad

GPS-koordinat
Lat N 56° 40' 51.34"
Lon E 12° 51' 3.2"

Busshållplats
Lasarettsvägen
Promenera ned mot centrum, sväng vänster in på Stridbecksliden
Efter ca 70 m, tag höger in på Sofiavägen och fortsätt ca 200 m

Kontakt
035-16 23 00
kansli@hallandskonstmuseum.se

---------------------------------------

Bildstationen
035-16 23 19
bildstationen@hallandskonstmuseum.se

---------------------------------------

Konst i Halland
035-16 23 14
konstihalland@hallandskonstmuseum.se

---------------------------------------
 

VI SOM ARBETAR PÅ HALLANDS KONSTMUSEUM

Verksamheten är indelad i olika arbetsområden;
Utställningar och samlingar
Publik och regional närvaro
Administration och teknik

Adamsson Anneli
035-16 23 03
anneli.adamsson@hallandskonstmuseum.se
Intendent/Avdelningschef Utställningar och samlingar

Ahlberg Mattias 
Dataregistrerare, Bildstationen 

Andersson Jenny
jenny.andersson@hallandskonstmuseum.se
Dataregistrerare, Bildstationen

Berntson Ulrika 
035-16 23 02
ulrika.berntson@hallandskonstmuseum.se
Reception, bokningar, butik/café

Bonde Maria
maria.bonde@hallandskonstmuseum.se
Kommunikatör (tjänstledig)

Brede Therese
035-16 23 08
therese.brede@hallandskonstmuseum.se
Vik. Kommunikatör

Cato Jasper
0340-842 38
jasper.cato@museumhalland.se
Konservator

Dahnberg Johan
035-16 23 16
johan.dahnberg@hallandskonstmuseum.se
Intendent

Drejdal Kirsten
035-16 23 12
kirsten.drejdal@hallandskonstmuseum.se
Projektanställd

Eliasson Lisbeth
035-16 23 15
lisbeth.eliasson@hallandskonstmuseum.se
Ekonom

Fonthelius Peder
peder.fonthelius@hallandskonstmuseum.se
Dataregistrerare

Jensen Stefan

035-16 23 27
stefan.jensen@hallandskonstmuseum.se
Magasinsföreståndare

Jensner Magnus
035-16 23 01
magnus.jensner@hallandskonstmuseum.se
Museichef

Johansson Andreas
035-16 23 19
andreas.johansson@hallandskonstmuseum.se
Intendent

Johansson Mattias
035-16 23 17
mattias.johansson@hallandskonstmuseum.se
Projektanställd

Johansson Jessica
jessica.johansson@hallandskonstmuseum.se
Dataregistrerare, Bildstationen

Johansson Solveig 
solveig.johansson@hallandskonstmuseum.se
Dataregistrerare, Bildstationen

Karlsson Ulf

035-16 23 25
ulf.karlsson@hallandskonstmuseum.se
1:e Museitekniker

Kyrklund Gunnel
035-16 23 23
gunnel.kyrklund@hallandskonstmuseum.se
Lokalvårdare

Larsson Erik
erik.larsson@hallandskonstmuseum.se
Dataregistrerare, Bildstationen

Lindblom Evelina
035-16 23 14
evelina.lindblom@hallandskonstmuseum.se
Intendent/Avdelningschef Publik och regional närvaro

Mirsaeidi Homa
035-16 23 20
homa.mirsaeidi@hallandskonstmuseum.se
Assistent Bildstationen

Nilsson Johanna
035-16 23 05
johanna.nilsson@hallandskonstmuseum.se
Reception, bokningar 

Pettersson Sofia
035-16 23 07
sofia.pettersson@hallandskonstmuseum.se
Konstpedagog

Ramberg Kurt
035-16 23 13
kurt.ramberg@hallandskonstmuseum.se
Museitekniker

Rosberg Camilla

035-16 23 21
camilla.rosberg@hallandskonstmuseum.se
Regional konstsamordnare Hallands Konstmuseum/Konst i Halland

Svensson Jan
035-16 23 10
jan.svensson@hallandskonstmuseum.se
Fotograf

Vujin Anna
035-16 23 09
anna.vujin@hallandskonstmuseum.se
Assistent 

Timanställd personal

Andersdotter Regfeldt Josefine 
Program Friluftsmuseet Hallandsgården, guide

Persson Andreas
Guide

Regfeldt Joakim
Friluftsmuseet Hallandsgården