
Konst till vilken nytta – om estetikens roll i lärande och utbildning

I det här panelsamtalet utforskar vi konstens roll i utbildning och lärande. Ska konst och skapande användas som verktyg för att förmedla kunskap och utveckla förmågor – eller har de estetiska processerna ett egenvärde som förtjänar större plats i undervisningen?
Med exempel från spel, bild, film, dans och musik diskuteras konstens dubbelhet, dess nytta och nödvändighet, samt hur vi kan tänka kring dess betydelse i en orolig tid.
Panelsamtalet är en del av Ideas – Högskolan i Halmstads arena för tvärvetenskapliga samtal om samtidens och framtidens samhällsfrågor.
Medverkande:
Jonas Linderoth, professor vid Göteborgs universitet i ämnena Pedagogik och MEB (medier, estetik och berättande). Gästprofessor på Högskolan i Halmstad fr o m september.
Märtha Pastorek Gripson, fil.dr i estetiska uttrycksformer samt universitetslektor i estetik och innovation med inriktning mot förskolepedagogiskt arbete vid Högskolan i Halmstad.
Björn Sjödén, fil.dr i kognitionsvetenskap och universitetslektor i utbildningsvetenskap vid Högskolan i Halmstad.
Marie Gerhardsdotter Bloemer, verksam konstnär och ateljérista.
Läs mer om panelsamtalet och de medverkande här.
Fri entré till panelsamtalet.